začnite ju najprv trénovať

Dnes sa na rôznych portáloch, v blogoch, na fejsbúku aj nad rannou kávou či v preplnenom autobuse často skloňuje slovo myseľ. Aké je potrebné ju skrotiť, ovládať, upokojiť. Dočítate sa benefity pokojnej mysle, ktorá slúži vám a nie vy jej. Zistíte, aké úžasné veci dokážete, keď svoju myseľ upokojíte a koncentrujete. Skutočne je to pravda a všetko to tak krásne znie. Ale ako na to? Iste, nájdete aj rôzne návody a tipy na meditácie. Ono to však niekedy jednoducho nejde.

Poradím vám jeden fígeľ. Predstavte si myseľ ako sval. Keď sa človek, ktorý preleňošil celé roky na gauči, rozhodne cvičiť, tiež nevybehne hneď na maratón. Najprv musí svoje telo vytrénovať, aby robilo to, čo od neho bude na maratóne vyžadovať. Keď máte celý život nepokojnú, divokú a svojhlavú myseľ, nemôžete čakať, že teraz hneď, len preto, že ste si práve zmysleli, si sadne na zadok a bude čušať. Musíte ju najprv začať trénovať, prilákať jej pozornosť, aby sa s vami začala vôbec zaoberať a rozprávať, a až potom pri troche šťastia a vašej obrovskej trpezlivosti začne počúvať.

Nie nadarmo sa hovorí opičia myseľ. Môžeme to rovno aj využiť. Predstavte si opice v džungli. Jedna skáče cez druhú, tretia jačí cez štvrtú, piata sa so šiestou doťahuje o banán a všetky to robia úplne naraz. Presne ako naše myšlienky. Tie si v tej našej hlave tiež len tak poletujú, poskakujú, rehocú sa a plačú, škriekajú, šepkajú, sú dotieravé a stále do nás rýpu a provokujú. Aby si jedna vedľa druhej posadali a na chvíľu sa stíšili, chce poriadnu dávku trpezlivosti a vynaliezavosti. Musíte ich niečím zaujať. Dostatočne atraktívnym, aby neodbiehali za svojimi vlastnými túžbami, chuťami či podnetmi. Preto nezačnite myseľ trénovať staticky so sústredením sa na dych, ako znie častá rada pre nováčikov v meditácii. Ak na to nie ste zvyknutí, začnú vás okrem opičiek-myšlienok vyrušovať aj rôzne ďalšie vnemy, tu vás pošteklia vlasy, inde zase zasvrbí pichľavý sveter, presedíte si nohu a ani to pichanie pod lopatkou neprinesie nič dobré. Potrebujete pohyb, pri ktorom dokážete mnohé rušivé elementy veľmi efektívne odbiť.

Ideálne je dlho, predlho kráčať. Pozornosť zamerajte na svoje kroky, môžete ich počítať, ak sa vyberiete po lúke či nejakej tráve, ako bonus môžete ešte zostriť pozornosť, aby ste nešliapli do nejakého exkrementu. Dlhá prechádzka vám pomôže vyčistiť hlavu od zbytočností. Pretože aj keď budete počítať kroky a sledovať hnedé kôpky, budú do vás narážať neodbytné myšlienky, tu vám vyskočí neuhradená faktúra, o pár krokov ďalej kritika od šéfa svorne ruka v ruke s kritikou od svokry… ale vy ste v pohybe, každú tú myšlienku môžete chytiť a položiť na zem a odkráčať jednoducho preč. Aj to chce určitý tréning, aby ste si myšlienky za sebou neťahali. Preto kráčajte často a dlho. Ak vám robí problém sledovať svoje nohy striedajúce jedna druhú v tráve, na betóne či v piesku, zdvihnite hlavu a sledujte horizont. Vyberte si nejaký bod a choďte k nemu. Alebo sledujte mraky a predstavujte si, čo sa svojím tvarom snažia napodobniť. Tu trošku koketujete s rozbitým nosom, takže by ste mali poznať terén.

Ak pre vás príroda a kráčanie nie je úplne ideálne, alebo sotva vystrčíte nos z domu, narazíte na hlučnú premávku či iné rušivé elementy, ostaňte doma a myseľ trénujte na jogamatke. Pustite si na youtube nejakú jogovu zostavu a uvidíte, ako sa aj myseľ zapotí. Pretože sa musí sústrediť na správne držanie tela, či máme každú končatinu v správnom uhle a smere (pri niektorých pozíciách chvíľu trvá, kým si uvedomíte, či je toto vaša ruka a či noha alebo hlava), do toho nesmie zabúdať na plynulý dych a dôležité je aj vymotať sa z tých krkolomnejších ásan. To je celkom pekná nálož na každú myseľ, najmä na takú, ktorá sa furt zaoberá zbytočnosťami. Príliš priestoru na rýpanie sa v starých krivdách či panické predstavy o budúcnosti asi mať nebude.

Keď prejdete aktívnym tréningom mysle, môžete začať pokukávať po statickom tréningu. Pohodlne sa uvelebte na meditačnom vankúšiku (pokojne aj na koberci, vedľa psa v pelechu, kde vám je pohodlne). Teraz nadišiel ten pravý čas na dych a z tréningu mysle môžete pokročiť na jej upokojenie a koncentráciu. O tom si však povieme nabudúce. Teraz sa pustite do tréningu.